() Kamery: Technické pojmy a parametre - Profesionálne riešenia

Technické pojmy a parametre

Rozlíšenie:

Rozlíšenie bezpečnostnej kamery je jedným z najdôležitejších parametrov. Od rozlíšenia kamery závisí samozrejme kvalita zachyteného obrazu a schopnosť detailnejšie zobraziť snímaný objekt. Analógové kamery majú maximálne rozlíšenie približne len 0,5 MPx. Rozlíšenie IP kamier sa s vývojom techniky neustále zvyšuje. Limity IP kamier sú teda obrovské. Navyše môžu mať rôzne pridané vlastnosti ako rozpoznávanie tváre, detekciu a rozpoznanie EČV, vyhodnocovanie pohybu objektov v obraze (Heatmapy) a podobne.

Medzi najžiadanejšie rozlíšenie dnes patrí tzv. Full HD (1920 x 1080) a rovná sa kamere s rozlíšením 2mpx. Pri požiadavkách na väčšiu detailnosť snímaného obrazu je nutné použiť kameru s vyšším rozlíšením. Nezabudnime však na uhol záberu. Ak by sme chceli monitorovať napr. úzku chodbu, použijeme kameru s užším uhlom záberu než pri snímaní parkoviska. Rozlíšenie kamery má rozhodujúci vplyv na to, ako detailne budete môcť monitorovať požadovaný priestor a patrí teda medzi najdôležitejšie parametre výberu kamery. Pri analógových kamerách sa tento parameter udáva v TV riadkoch:

Rozlíšenie TV riadky Šírka (horizontálne) Výška (vertikálne) Rozlíšenie v pixeloch
CIF 400TV 360 240 0,086 MPx
VGA 600TV 640 480 0,307 MPx
D1 720TV 720 480 0,345 MPx
960H 960TV 960 480 0,460 MPx
HD 1280 720 1 MPx
FullHD 1920 1080 2 MPx
4K 3840 2160 8 MPx
1MPx 1280 720 1 MPx
2MPx 1920 1080 2 MPx
3MPx 2048 1536 3 MPx
5MPx 2592 1944 5 MPx
8MPx 3840 2160 8 MPx
12MPx 4608 2592 12 MPx
16MPx 4872 3248 16 MPx
29MPx 6576 4384 29 MPx

Ohnisková vzdialenosť kamery

Každá kamera má určitú ohniskovú vzdialenosť – uhol záberu. Ohnisková vzdialenosť je uhol  pod ktorým dokáže kamera zaznamenávať obraz. Jej veľkosť sa udáva v mm. Kamery sa vyrábajú s pevným, varifokálnym alebo zoom objektívom. Pevný objektív má pevnú ohniskovú vzdialenosť a teda je aj pevný uhol záberu, ktorý už nieje možné prestaviť. Varifokálny objektív je možné prestavovať manuálne v určitých hraniciach. Zoom objektív je ako varifokálny, ale s možnosťou prestavovať ohniskovú vzdialenosť elektronicky v určitých hraniciach.

Ohnisková vzdialenosť objektívu (mm)
2,5 2,96 3,6 4 6 8 12 16 25 50
87,7 78,1 67,4 61,9 43,6 33,4 22,6 17,1 11,0 5,5
Uhol záberu objektívu (°)

 

Infra č. svetlo:

Ide o svetlo v nižších frekvenciách ako viditeľné svetlo pre človeka. Využíva sa na osvetlenie snímaných priestorov práve v noci. No veď na čo by nám boli kamery v noci, ak by nič nevideli ? Kamery vybavené IR prisvietením vidia i v úplnej tme. Kôli zníženiu šumu snímajú v nočných podmienkach čiernobiely obraz. Výkon IR prisvietenia sa určuje v metroch. Avšak pozor   ide o maximálny dosah prisvietenia meraný v laboratórnych podmienkach. V praxi je ideálne tento údaj vydeliť dvoma. Ak potrebujete jasne monitorovať tmavý objekt vo vzdialenosti 20m, odporúčame zvoliť si kameru s prisvietením cca 40 – 50 metrov.
Problémom pri IR môže byť preexponovanie obrazu. Čím viac sa bude povedzme osoba približovať ku kamere, tým viac bude svetlejšia až biela, čo môže byť veľkým problémom pri identifikácii osoby. Zväčša tento problém nastáva pri lacných neznačkových kamerách kde chýba technológia inteligentného infraprisvietenia kedy kamera nastavuje intenzitu prisvietenia aktuálne danej scéne.

Day/Night režim:

Režim  Day / Night je funkcia farebných kamier. Takáto kamera sa pri zníženej svetelnosti prepne do čiernobieleho módu. Vždy je lepšie vidieť čiernobielo niečo, ako farebne nič. A práve preto sa využíva táto vlastnosť kamier, nakoľko čiernobiela kamera má lepšiu citlivosť ako farebná.
Pri lepších kamerách z vyššej triedy sa dá nastaviť citlivosť kamery, podľa ktorej sa bude prepínať do nočného a denného režimu. Pri jednoduchých lacnejších kamerách táto možnosť nieje.

Detekcia pohybu, Záznam:

Kamera vytvorí nahrávku, iba ak zaznamená nejaký pohyb. Tým pádom nieje záznamové zariadenie až tak zahltené nahrávkami, kamerový systém je lacnejší a vyhľadávanie v záznamoch je oveľa jednoduchšie.  Záznamové zariadenia nám ukladajú zachytený obraz na archiváciu alebo ďalšie spracovanie. Delia sa podľa typu zaznamenávaného signálu na analógové, tribridné, hybridné, pentabridné a IP záznamové zariadenia.

DNR

Redukcia zašumenia obrazu – pri nízkych svetelných podmienkach sa vyskytuje šum v obraze, ktorý je možné znížiť zapnutím funkcie DNR alebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocou špeciálneho algoritmu. Výhoda DNR a SDNR okrem lepšieho obrazu je aj v tom, že znižuje ukladanie na disk o 70% pri kompresiách H.264 aMPEG4 a 40% pri kompresii MJPEG.

WDR

Wide dynamic range – kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste snímaného priestoru, kde sú naraz v obraze svetlé aj tmavé plochy. Je viacero spôsobov akým výrobcovia implementujú technológiu WDR do kamier. Najčastejšie ide o špeciálny algoritmus výpočtu, ktorý vychádza z dvoch snímok. Jedna snímka je urobená pri rýchlej uzávierke a jedna pri pomalej. Následne dochádza ku spracovaniu oboch obrazov a vyhodnotení tmavých a svetlých plôch.

DWDR je digitálne WDR. Na rozdiel od WDR (práve WDR býva označované ako trueWDR alebo iba WDR) ide len o digitálne spracovanie a tak nemá takú kvalitu ako WDR zabudovane priamo v kamere. Pre inštalácie kde nie je potrebne kvalitne WDR stačí aj DWDR, kde je cena kamery nižšia.

 

Technické parametre skupín kamerových systémov:

Analóg HD-SDI HDCVI IP
Maximálne
rozlíšenie
0,4 MPx 2,1 MPx 2,1 MPx Bez limitu
Formát
obrazu
4:3 16:9 16:9 Najčastejšie 16:9, 4:3, 5:4
Smer
komunikácie
Jednosmerná, od zdroju k cieľu Jednosmerná, od zdroju k cieľu Obojsmerne Obojsmerne
Rôzne informácie zároveň Nie Áno (napr. druhý obrazový stream) Áno (napr. druhý obrazový stream) Áno (ďalší stream, audio, kontakty)
Oneskorenie obrazu
po trase
Žiadne Žiadne Žiadne Stovky milisekúnd až jednotky sekúnd
Rýchlosť
snímkovania
Plynulý obraz 25 fps Plynulý obraz 30 fps Podľa nastavenia v kamere (60 fps) Podľa nastavenia v kamere (60 fps)

 

 

 

 

 

 

Videoanalitická funkcia:

Veľa typov kamier a záznamových zariadení ponúkajú rozširujúce funkcie. Medzi videoanalitické funkcie kamier patrí najmä stráženie prekročenia stanovených hraníc / línií, detekciu obsadenia stanovených plôch, odobratie sledovaného predmetu zo záberu kamery, anonymizáciu alebo analýzu pohybu osôb. Všetky tieto funkcie môžete využiť napríklad pri zabezpečení skladov, parkovísk či nákupných centier.

 

Onvif:

Pri kamerových systémoch je bežné, že sú poskladané z výrobkov rozdielnych značiek. Kamery môžu byť od jedného výrobcu a nahrávacie zariadenia od iného. V tomto prípade sa môže stať, že spolu nebudú spolupracovať. A tu nám prichádza na pomoc ONVIF – Open Network Video Interface Forum. Ide o otvorený, celosvetový štandard pre komunikáciu bezpečnostných systémov založených na IP technológii. ONVIF teda umožňuje jednoduchú integráciu rôznych značiek kamier tak, aby boli spolu schopné komunikovať.

Systémy pre Vás na mieru.

Zistite viac. Stačí kliknúť, prečítať, kontaktovať nás a my už Vám so všetkým pomôžeme.